Sportkurs led
lör 28 sep.
|Engelberg
Sportklättring är klättring utomhus på fasta säkringar, borrbultar, som sitter förplacerade i klippan. Ett enkelt sätt att komma igång med utomhusklättring.


Tid och plats
28 sep. 2024 09:00 – 29 sep. 2024 16:00
Engelberg, Engelberg, Schweiz
Om evenemanget
KURSINFO
På sportklätterkursen får du alla verktyg du behöver för att kunna klättra leder utomhus. Kursen ger dig kunskap om topprepsbygge med fasta förankringar på bult, ledsäkring och ledklättring, firning nedför klippan och rutiner för omkoppling vid ankaret för att du ska få med dig all utrustning efter din klättring. Under kursen pratar vi också om klätterteknik och hur du hittar anpassad klättring efter dina mål, vi vill hjälpa dig bli en bättre klättrare med mer självförtroende.
HELGEN
Denna kurs arrangeras i Engelberg, Schweiz. Du kan lägga till en extra dag med klättring tillsammans med instruktör fredag 11/10.
FÖRKUNSKAP
Grönt kort inomhus (Svensk norm). Alternativt påvisa att du har god erfarenhet från att topprepssäkra.

